Olga M. Bąkowska

Olga Maria Bąkowska (1940-2015). Do Częstochowy przybyła w 1961 roku. Z wykształcenia była ekonomistką z tytułem doktora nauk ekonomicznych. Pracowała jako nauczyciel akademicki na stanowisku adiunkta w Politechnice Częstochowskiej oraz w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Za zasługi dla Województwa Częstochowskiego jako działacz społeczny otrzymała Złoty i Brązowy Krzyż Zasługi. Była autorką szeregu publikacji książkowych z zakresu ekonomii i historii przemysłu, jak również opracowań biograficznych. Jako poetka debiutowała w „Życiu Częstochowy” w 2002 roku wierszem Oczarowanie. Związana była z Klubem Literackim – „Złota Jesień” przy OPK „Gaude Mater” oraz  Klubem Poetyckim – „Metafora” przy Oddziale Częstochowskim ZNP. W roku 2003 ukazał się jej debiutancki tomik Pisane szeptem, od tej pory systematycznie wydawała kolejne książki poetyckie: Grzybowe rymy, Samotna brzoza, Smak chwili, Uroda czasu, Wachlarze słów. Prowadziła również prace redakcyjne i brała udział w antologiach poetyckich: Codzienność w liryce, Od wiosny do wiosny, Satyrbia 2003, Satyrbia 2007, Słowa potrzebne, Antologia poezji nauczycieli, Witraże poetyckie. Autorka książki naukowej pt. Zarys historii klasy robotniczej w okręgu częstochowskim w latach 1864-1918. Poetka publikowała również w prasie w „Gazecie Częstochowskiej”, „Panoramie Powiatu Wejherowskiego”, „Dzienniku bałtyckim”.

2 myśli w temacie “Olga M. Bąkowska

  1. zbigniew

    Co za wspaniały wieczór autorski w sanatorium w Lądku Zdroju . Jakie wspaniałe chwile kiedy dowiedzieliśmy się ,że pisze -Jej publikacje na tym wieczorze pozostaną pamiątką dla tych wszystkich którzy uczestniczyli w tym spotkaniu. Cześć Jej pamięci .

    Odpowiedz
  2. teresa nowak

    Wspaniała i skromna .Zarażała swoim radosnym uśmiechem,dobrym słowem.Brakuje mi radosnych pozdrowień ,ciepłych i miłych słów.Samotną brzozę czytałam naście razy i płakałam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *