Andrzej Kalinin

Andrzej KalininAndrzej Kalinin (ur. 25 listopada 1933 w Jędrzejowie) – pisarz, publicysta, członek PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Kusiętach.

Debiutował poza zasięgiem cenzury w kwartalniku literackim „Arka” (1984, pod pseudonimem Antoni Tuchowski) opowiadaniem „Konie”. Utwór ten przedrukowano potem w paryskim wydawnictwie AKTIS (1987), w wyborze najważniejszych publikacji polskiej prasy podziemnej.

Współpracował z „Kulturą” Jerzego Giedroycia, gdzie publikował m.in. „Obrazki ze starych klisz” i opowiadanie „Wigilia białych niedźwiedzi”. To ostatnie przetłumaczone potem na język angielski czytane było w radiu BBC.

Publikował w nowojorskim „Dzienniku Polskim”, współpracował z krakowskimi periodykami literackimi „Arką”, „Arcanami” i „Dekadą Literacką”. Był redaktorem „Notatnika Kulturalnego” wydawanego przez „Gazetę Częstochowską”. Pisywał do „Dziennika Częstochowskiego 24 godziny” oraz krakowskiego i częstochowskiego wydania „Gazety Wyborczej”.

Pierwsza z jego książek „…i Bóg o nas zapomniał” (decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej zakwalifikowana jako lektura obowiązkowa w gimnazjum) czytana była w Radiu Wolna Europa i pierwszym programie Polskiego Radia. Została też zarejestrowana na kasetach magnetofonowych jako „książka mówiona”.

W 1997 roku, w cyklu programów edukacyjnych „Współczesna proza polska”, Telewizja Polska prezentowała film dokumentalny o pisarzu z inscenizowanymi fragmentami jego książek. W grudniu 2004 roku ukazujący się w Melbourne w Australii „Dziennik Polski” rozpoczął w odcinkach druk książki „…i Bóg o nas zapomniał”.

Dotychczas pięć osób napisało i obroniło prace magisterskie na temat twórczości pisarza (pierwsza na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu).

W 1998 roku Prezydent RP uhonorował Andrzeja Kalinina Złotym Krzyżem Zasługi. W 2004 roku Sejmik Śląski wyróżnił go Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego.

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia:
– Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis[1]
– Nagroda Literacka Czesława Miłosza za książkę …i Bóg o nas zapomniał (1994)
– Stypendium Instytutu Literackiego w Paryżu (1995)
– Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2005)
– Nagroda Literacka „Solidarności” za książkę pt W cieniu złych drzew (2000)
– Nagroda im. Karola Miarki za całokształt twórczości (2003)
– Nagroda Wojewody Częstochowskiego w dziedzinie kultury (1998)
– Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury (1995)
– Nagroda Starosty Częstochowskiego w dziedzinie kultury (2003)

Publikacje:
…i Bóg o nas zapomniał (Kraków 1993)
Las wokół (Kraków 1995)
Za progiem dnia (Kielce 1996)
W cieniu złych drzew (Częstochowa 2000)
A życie jak rzeka (Częstochowa 2003)
Ze sztambucha starego komucha (Częstochowa 2009)

[źródło (biografia): http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Kalinin]
[źródło (fotografia): http://bi.gazeta.pl/im/4/2704/z2704944Q,Andrzej-Kalinin.jpg]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *