XXI Dni Częstochowy: wręczono nagrody Prezydenta miasta

XXI Dni CzęstochowyPodczas galowego koncertu inauguracyjnego XXI Dni Częstochowy wręczono nagrody Prezydenta miasta Częstochowy w kulturze . Laureatów było sześcioro, w tym jeden zbiorowy – Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”, obchodzący w tym roku 35-lecie. Za swój dorobek literacki nagrodzony został poeta Wiesław Wyszyński. Debiutował w latach 80., a w 1983 roku opublikował arkusz poetycki. W 1989 roku ukazał się drugi arkusz poetycki „Miejsce stałego pobytu”. W latach 1989-1992 był gospodarzem Klubu Stowarzyszenia Środowisk Twórczych. Inicjator spotkań literackich i artystycznych, założyciel Klubu Literackiego „44″. W 2005 roku wydał tomik poezji „Niebieska cyrkulacja”, a w 2008 „5/7″. Nagrodę w tej kategorii przyznano na wniosek naszego Towarzystwa. Oprócz przynależności do Towarzystwa także członek Związku Literatów Polskich.

Sztuki plastyczne miały w grupie tegorocznych laureatów dwóch przedstawicieli. Malarz i rysownik Arkadiusz Zając (dyplom z malarstwa uzyskał w 1996 r.) współpracuje z renomowanymi galeriami w Polsce. Laureat konkursu dla młodych malarzy im. Mariana Michalika oraz konkursu w Lesznie. W dorobku ma ponad 45 wystaw, aukcje charytatywne sztuki współczesnej, m.in. w Nowym Jorku. Jest też autorem ilustracji książkowych oraz plakatów. Obok niego nagrodę odbierał fotografik Janusz Mielczarek, od ponad 50 lat związany ze środowiskiem twórców i animatorów kultury w Częstochowie. W 2001 roku współtworzył Jurajski Oddział Fotoklubu RP, będąc również jego długoletnim szefem. Opiekun i mistrz znanych dziś twórców. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wydarzeniem była jego wystawa „Galernicy” oraz jej rozwinięcie prezentujące częstochowskich ludzi kultury. Od niedawna uczestniczy w życiu Towarzystwa z dorobkiem literackim w postaci książek „Zanim wyrzucą cię z samolotu”(1986), „Hrabalowisko”(2011), „Ciało twojego snu”(2013).

Kolejna nagroda w dziedzinie kultury trafiła w ręce aktora Roberta Rutkowskiego. Do Teatru im. Mickiewicza dołączył w 1990 r. Dał się poznać jako znakomity interpretator wierszy na Salonach Poezji.

Twórczość Wiesława Wyszyńskiego, Arkadiusza Zająca i Janusza Mielczarka prezentowana jest na lamach „26” numeru GALERII. W podziękowaniu Janusz  Mielczarek podkreślił, że po raz pierwszy nie wyróżniono tzw. „komandosów”, czyli „częstochowian z przypadku” związanych z Częstochową poprzez drobne epizody biograficzne, a przyjeżdżąjących tylko po to do Częstochowy, by zainkasować nagrodę, co zgromadzeni przyjęli ogromnym aplauzem.
wep

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *